Zdroj: https://www.evokace.cz/1-stupen/znate-sibrinky-fasank-nebo-ostatky • Vydáno: 13.2.2016 21:02 • Autor: ZŠ JUDr. Josefa Mareše1
Pokud Vám jsou tato slova povědomá, vězte, že u nás známe toto období pod názvem Masopust.
Ano jedná se o dobu mezi svátkem Tří králů a postní dobou velikonoční. Začátek Masopustu, tedy Tři králové, mají své pevné datum 6. ledna, jeho konec je již pohyblivější. Toto období končí 40 dní před Velikonocemi.
Tyto a další jiné zajímavé informace jsme se dozvěděli v hodině informatiky prostřednictvím internetu a internetové encyklopedie Wikipedie, ve které jsme se učili vyhledávat podstatné a důležité informace. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že poslední čtvrtek masopustní doby je Tučný čtvrtek, kdy bývaly zabíjačky a následující popeleční středa je prvním dnem půstu.
V tomto období bývají plesy, svatby nebo karnevaly. Však také slovo Masopust je vlastně synonymem slova karneval. Toto slovo carnevale pochází z italštiny a znamená „maso pryč“. Vyrobili jsem si proto „vlastní ples“ a karnevalové masky.
V knize Chaloupka na vršku jsme si přečetli, jak Masopust slavili naši předkové a v animované podobě této knihy jsme si prohlédli, jak vlastně vypadají takové typické masopustní masky - medvěd, bába, čert či šašek.
Celý masopustní týden jsme zakončili ve školní jídelně, kde nám paní kuchařky k obědu usmažily masopustní koblížky.
Teď už nám nezbývá než si dát brambory, tvaroh a vodu a čekat na svátky jara - Velikonoce.
Za kluky a holky ze 3. E Mgr. Lucie Hašková